История школы
Одеський юридичний ліцей розташований в історичному центрі міста, на розі вулиць Катерининської та Базарної. Будинок на Катерининській, 64 був побудований в період між 1875 та 1884 роками. В 1884 році він відомий як «дом Любарского». Пізніше домовласниками стає родина Вайнгурт. Зокрема, в 1911 році він належав Розалії Ісааківні Вайнгурт.
В 1908 році на Катерининській, 64 відкрито Одеський нижчий приватний єврейський чоловічий навчальний заклад Абрама Гуревича. В ньому було 4 основних і 2 підготовчих класи, де навчались 164 учні, викладались закон єврейської віри, математика, історія, географія, малювання, чистописання, латинь, російська, французька, німецька мови. Довідник 1914 року уточнює, що це було єврейське чоловіче училище «з курсом програми міністерства народної просвіти».
Після встановлення в Одесі радянської влади, вже на вулиці К. Маркса, 64, в 1924 – 1925 роках функціонувала школа фабрично-заводського учнівства при взуттєвій фабриці. З 1926 року по довоєнні часи в будинку – заклад «соцвоса» – трудова школа № 68 (єврейська). Відомо, що в 1928 – 1933 роках директор школи – Співак. В 1932 році школа № 68 – з семирічним курсом навчання (єврейська).
Після Другої світової війни, в 1947 році тут відновлюється неповна середня (жіноча) школа № 68, в 1948 році школа – чоловіча, в 1950 році – знов жіноча. З 1957 по 1977 роки школа № 68 м. Одеси – середня російська. В 1978 році, в результаті злиття Одеських шкіл № 92 і № 68 утворена повна середня десятирічна школа № 68. В будинку на вулиці К. Маркса, 64 розташувались початкові класи школи.
Новий етап освітянської історії будинку на вулиці Катерининській,64 розпочався в 1997 році. Саме в цьому році тут був заснований юридичний ліцей м.Одеси. Це було не тільки створення закладу нового типу в місті, а й важливий крок, спрямований на виконання Програми правової освіти населення України. Розуміючи відповідальність, покладену на єдиний в місті середній правовий навчальний заклад, педколектив на чолі з директором Шияном О. В. з самого початку розробляв та освоював інноваційні форми та методи правової освіти і виховання, налагоджував партнерські стосунки з громадськістю, органами юстиції та УМВС України в Одеській області. В 1997 – 1999 роках була сформована структура управління юридичним ліцеєм, створено мережу клубів за інтересами.
В серпні 2015 року Одеському юридичному ліцею виповнилося 18 років. Він затишно розташувався в історичному центрі Одеси на вулиці Катерининська, 64. Заснований 1997 року, ліцей зайняв гідне місце в м. Одеса серед навчальних закладів нового типу. Місією закладу педагогічний колектив вважає виховання нового покоління майбутніх правоохоронців, які стоятимуть на сторожі прав і свобод громадян України. У ліцеї учні 8-11 класів отримують якісну гуманітарну освіту, поглиблено вивчають право і правові дисципліни. Після 9 класу учні за допомогою психологів визначаються з допрофесійним вибором, обираючи економіко-правову, історико-правову, доміліцейську або загальноюридичну профільну спеціалізації. Ліцей заслужено входить до сотні кращих навчальних закладів України, 2006 року став лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 кращих шкіл України» в номінації «Школа успіху». Він є базовим закладом м. Одеси, опорною школою Приморського району м. Одеси з правової освіти та виховання.
З 1999 року розроблено системну програму з пошуку та розвитку обдарованих дітей «Талановитий резерв ліцею», яка дає стійкий результат: за період існування ліцею підготовлено 121 переможець обласних, 10 - республіканських етапів Всеукраїнських олімпіад, 73 переможці обласних, 2 переможці республіканських етапів конкурсів-захистів МАН, команди ліцею перемогли в 9-ти Всеукраїнських турнірах юних істориків, в 4-х Всеукраїнських турнірах юних правознавців.
У 2003-2007 роках у ліцеї проходив регіональний експеримент зі створення та реалізації концепції монопрофільного навчального закладу. За результатами експерименту директор Шиян О.В. переміг у Всеукраїнському конкурсі «100 кращих керівників шкіл України» в номінації «Стратегія та розвиток навчального закладу». У 2007 році ліцей став переможцем серед шкіл Приморського району м. Одеси в міському конкурсі на кращий навчальний заклад «Панорама творчості» в номінації «Педагогічний експеримент», в 2010 році – ІІІ місце СКЦ в номінації «Соціокультурний центр».
2011 року ліцей переміг на ІІІ Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій у номінації «Інновації в управлінській діяльності».
З 1999 року в різних формах в ліцеї діє міський молодіжний правовий клуб «Феміда». За сприянням клубу, в 1999 – 2000 роках на місцевих телеканалах і на телеканалі «Інтер» транслювався цикл телепередач «Феміда», де обговорювалися питання правової освіти підлітків (автор нині вчитель права ліцею Коритнюк Я.О.). З 2000 року за підтримкою УМВС України в Одеській області діє профорієнтаційний підрозділ «Молодіжна поліцейська академія». Учні ліцею після 10 класу проходять обов’язкову практику в правоохоронних органах, судах, прокуратурі. Старшокласники мають змогу познайомитись з професією правоохоронця в щорічному літньому таборі МПА на базі училища підготовки працівників міліції УМВС України в Одеській області, на базах відпочинку в селищах Затока, Тухля (Львівська область).
Виховна модель передбачає організацію позакласної роботи учнів через мережу клубів за інтересами ( «У Тетяни», «Українські вечорниці», «Брейн-ринг», «Червоні мальви», Центр підготовки майбутніх правоохоронців) та стійкі традиції («Малі олімпійські ігри», посвячення в ліцеїсти, презентація курсів, свята першого та останнього дзвоника). Важливе місце займає робота з учнівським самоврядуванням, створення моделі громадянської освіти та виховання.
Сьогодні колишні випускники ліцею – працівники правоохоронних органів, викладачі вищих навчальних закладів м. Одеси, юристи, бізнесмени з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної свідомості, якостями, які формуються в юридичному ліцеї.